Wolontariat Seniorów z Łotwą

Fundacja Instytut Działań Twórczych - IDT zaprasza osoby w wieku 50 + do udziału w Wolontariacie Seniorów –trzytygodniowym programie wolontariackim na Łotwie. Projekt jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej, z programu Grundtvig. Stanowi on jeden z czterech głównych programów sektorowych Lifelong Learning Programme, czyli “Uczenie się przez całe życie”.

 

Nazwa projektu: „Dancing through Europe! ”, czyli Tańcząc po Europie! – Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig.

 

Partnerzy: Fundacja Instytut Działań Twórczych - IDT z Łodzi oraz organizacja Valodu un Kultura Centrs ,,PASAULE MUSU MAJAS” (Centrum Kulturalno-Językowe „Świat u naszych drzwi”) na Łotwie.

 

Główna idea: Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze wezmą udział w działaniach promujących ich lokalne tańce narodowe, które staną się pretekstem do promocji aktywnej postawy obywatelskiej i nawiązania dialogu międzykulturowego.

 

Planowane działania:

1. Wysyłanie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego łotewskiego partnera, organizacji Valodu un Kulturas Centrs ,, PASAULE MUSU MAJAS ” w lipcu 2014 roku oraz w kwietniu 2015 roku.

2. Goszczenie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Łotwy w Fundacji Instytut Działań Twórczych w Łodzi (czerwiec 2014 r. i marzec 2015 r.).

3. Umocnienie partnerstwa między dwiema organizacjami pozarządowymi z Polski i Łotwy.

Pierwsi wolontariusze polscy wyjadą na Łotwę w terminie 21.07.2014 do 10.08.2014 roku.

 

Termin realizacji projektu: 1sierpnia 2013 – 31 lipca 2015

Wolontariusze polscy wyjadą do Łotwy w dwóch turach:

21.07 – 10.08. 2014 – trzech wolontariuszy

20.04 – 10.05. 2015 – trzech wolontariuszy

Wolontariusze łotewscy przyjadą do Polski w dwóch turach:

1.06 – 22.06. 2014 – trzech wolontariuszy

23.03 – 14.04. 2015 – trzech wolontariuszy

 

Jakich wolontariuszy poszukujemy? Zapraszamy chętnych powyżej 50 roku życia. Liczymy na współpracę z seniorami lubiącymi tańczyć i odnajdującymi się w pracy z osobami z różnych kultur i w różnym wieku. Zapraszamy osoby, które mają już doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, ale również tych, którzy chcieliby zdobyć tę umiejętność. Ponieważ zadania wolontariuszy będą opierały się przede wszystkim na kontaktach z lokalną społecznością bardzo ważna jest komunikatywna znajomość języka rosyjskiego lub angielskiego.

 

Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 30 listopada 2013 roku.

 

Organizacja goszcząca na Łotwie – Valodu un Kultura Centrs ,,PASAULE MUSU MAJAS”, Centrum Języka i Kultury ,,Świat w naszym domu” , mieści się w Rezenke. Organizacja skupia się na współpracy międzynarodowej młodzieży i dorosłych, a także krzewieniu idei wielokulturowości. Rokrocznie gości młodych wolontariuszy w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS), a także wysyła lokalną młodzież za granicę. Rezenke to bardzo specyficzny rejon Łotwy położony w pobliżu granicy z Rosją, a zamieszkały przez wiele mniejszości, m.in. Białorusinów, Polaków, Żydów czy Łatgalów. Centrum próbuje przeciwdziałać ich dyskryminacji, szczególnie na rynku pracy. Więcej informacji w języku angielskim znajdą Państwo na stronie internetowej organizacji: http://worldatourhome.com

 

Projekt jest realizowany po to, by:

1. wesprzeć mobilność 12 seniorów w ciągu dwóch lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe,

2. umożliwić seniorom (osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim,

3. przyczynić się do rozwoju osobistego uczestników,

4. zacieśnić współpracę między partnerami projektu (fundacją Instytut Działań Twórczych - IDT z Polski i Valodu un Kultura Centrs ,,PASAULE MUSU MAJAS”),

5. promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i Rezenke w zbliżonych inicjatywach,

6. dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

 

Podróż i ubezpieczenie: Podróż na Łotwę i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.

Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.

 

Przygotowanie do wyjazdu: Przed wyjazdem na Łotwę, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację Instytut Działań Twórczych - IDT, w trakcie, których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w kursie języka angielskiego lub rosyjskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów związanych z tańcami regionalnymi oraz Łodzią.

 

Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu:

1. wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z prowadzonymi przez siebie warsztatami

2. wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji kontaktów międzykulturowych

3. wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny

 

Wsparcie: Opiekunka projektu z Fundacji IDT, Aleksandra Bukowczyk, odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Rezenke koordynatorka z Fundacji IDT będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez Internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Valodu un Kultura Centrs ,, PASAULE MUSU MAJAS ”znająca język angielski i rosyjski (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.

 

Finansowanie: Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy seniorów z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Rezenke na Łotwie i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.


Do  30 listopada 2012 czekamy na Państwa formularze zgłoszeniowe: WZÓR FORMULARZA do pobrania. Kopie formularza są też dostępne w naszym biurze przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73.


W razie pytań o  projekt, lub formę zgłoszenia, prosimy o kontakt z Olą pod numerem telefonu kom. 505-450-526 lub e-mailem   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną

Broszura o wolontariacie „Dancing through Europe” już dostępna!

 

Broszura o wolontariacie „Dancing through Europe” już dostępna!

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z broszurą wieńczącą dwa lata pracy w ramach projektu Międzynarodowego Wolontariatu Seniorów „Dancing through Europe!”

 

Broszura jest dostępna w trzech wersjach językowych –

po polsku- do pobrania TUTAJ

angielsku-do pobrania TUTAJ

i rosyjsku- do pobrania TUTAJ

 

Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią – znajdziecie tam Państwo ciekawostki, informacje na temat współpracy oraz to czego nauczyliśmy się od siebie w trakcie trwania projektu.

 

Zapraszamy także do obejrzenia zbioru zdjęć prezentujących zrealizowane działania wolontariackie:
 

 

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną

Spotkanie po wolontariacie na Łotwie

Spotkanie po wolontariacie na Łotwie

 

Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie na spotkanie organizowane przez seniorów: Panią Bożenę, Joannę i Pana Aleksandra, który w maju i czerwcu pracowali w Rezekne jako wolontariusze.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wydarzenia.

Czytaj więcej: Spotkanie po wolontariacie na Łotwie

Relacja z pobytu wolontariuszek – seniorek w Łodzi

Relacja z pobytu wolontariuszek – seniorek w Łodzi

W dniach 7 – 28 kwietnia 2015 Fundacja Instytut Działań Twórczych miała przyjemność gościć trzy seniorki z Łotwy – Panią Anitę, Zeniję oraz Mariję, drugą grupę seniorek, które odwiedziły Łódź w ramach Międzynarodowego Projektu Wolontariatu Seniorów „Dancing through Europe”. Projekt realizowany jest we współpracy z łotewskim partnerem – organizacją "World-Our Home" przy wsparciu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Relacja z pobytu wolontariuszek – seniorek w Łodzi

Relacja z wolontariatu seniorów w Rezekne Łotwa12.05-2.06.2015

 

Relacja z wolontariatu seniorów w Rezekne Łotwa

 

Jako seniorzy-wolontariusze, beneficjenci unijnego programu Grundvig, przez 3 tygodnie integrowaliśmy się europejsko z Łotwą. Mieszkaliśmy w Rezekne, sercu Łatgalii, południowo-wschodniej części Łotwy, kiedyś polskich Inflantów. Wpływy polskie (do XVIIIw.) i późniejsze rosyjskie są tu wyraźne.

 

Czytaj WięcejRelacja z wolontariatu seniorów w Rezekne Łotwa12.05-2.06.2015

Relacja wolontariuszek z wizyty na Łotwie (29.07 – 19.08.2014)

 Relacja wolontariuszek z wizyty na Łotwie (29.07 – 19.08.2014)

 

W dniu 29 lipca 2014 r. odbyłyśmy podróż z Łodzi do miasta Rezekne na Łotwie. Jechały 3 osoby: Lucyna Starczewska z Łodzi, Barbara Defratyka również z Łodzi, Helena Misiak z Mielca. Podróż rozpoczęła się wyjazdem do Warszawy pociągiem, a z Warszawy do Rezekne, autokarem linii Ecolines z przesiadką w Mariampolu na Litwie...

 

 

 

 

Czytaj więcej: Relacja wolontariuszek z wizyty na Łotwie (29.07 – 19.08.2014)

Więcej artykułów…

  1. Relacja z pobytu seniorek z Łotwy