zSzyci z historią

Historia jest inspirująca i  ciekawa, niestety  metody jej popularyzacji nie zawsze potrafią zaciekawić potencjalnego odbiorcę.
Dlatego głównym celem projektu jest wymiana narzędzi i metod aktywnego i kreatywnego sposobu pokazywania historii przy pokazywaniu dawnych rzemiosł oraz przygotowywania kostiumu historycznego  jako narzędzi edukacji pozaformalnej.

Celami dodatkowymi są:
- poznanie innych pasjonatów historii średniowiecza
- wymiana doświadczeń jak wygląda rekonstrukcja historyczna i popularyzacja historii w ich kraju
- poznanie jakie prezentowane są rzemiosła oraz jak wyglądają kostiumy u nich na festiwalach
- jak za pomocą tego jak wyglądają stroje średniowieczne uczyć o  historii i mentalności ludzi z danego okresu historycznego
- wymiana doświadczeń na temat skutecznych metod organizacji i współtworzenie festiwalu historycznego dla społeczności lokalnej u nas w Polsce.

 

 

W wymianie udział biorą 4 kraje: Polska, Włochy, Wielka Brytania oraz Litwa. W sumie  20 osób.

Na wymianę przyjadą osoby, których największą pasją jest historia. Zajmują się rekonstrukcja historyczną i promują tą historię w swoich lokalnych społecznościach, poprzez udział w festiwalach historycznych oraz organizację spotkań dotyczących historii i tradycji w swoich miejscowościach.


W trakcie wymiany przekażemy sobie wiedzę na temat funkcjonowania naszych grup, będziemy się wzajemnie uczyć różnych rzemiosł historycznych oraz jak je wykorzystać w celu promocji historii.

Wspólnie opracowlismy koncepcję dzięki której zorganizujemy event dla społeczności lokalnej "zSzyci z Historią".

Zdobytą wiedzą podzielimy się ze społecznością lokalną, prezentując kostiumy średniowieczne z różnych części Europy.

W trakcie wymiany przygotujemy  broszurę prezentującą stroje damskie i męskie z każdego kraju wraz z opisem oraz historią oraz kontekstem kutlurowym kiedy i kto go nosił, którą następnie umieścimy na stronach internetowych tak, aby inne osoby, które nie uczestniczyły mogły się zapoznać i może na jej podtawie przygotować swoje własne stroje. Przedstawimy również program Erasmus+, jako narzędzie służące do integrowania młodzieży na poziomie międzynarodowym oraz wspierające edukację pozaformalną.

 

Pomysłodawcami oraz realizatorami pod kątem merytorycznym wymiany młodzieżowej są członkowie grup rekonstrukcji historycznej: GRH "Leśny Witeź", Historia Bari, Regia Anglorum, Rising Jotva.

 

 Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS +

 

Relacja zdjęciowa z wymiany młodzieżowej

od 27.08 do 05.09 w Łodzi oraz Kwiatkówku miała miejsce wymiana młodzieżowa osób z Polski, Litwy, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Wymiana dotyczyła nauki i wymiany doświadczeń dotyczących różnych rzemiosł oraz mody z okresu wczesnego średniowiecza z miejsc zamieszkałych przez uczestników. Na zakończenie wymiany został zorganizowany festiwal Historyczny pokazujący modę oraz rzemiosła, w którym wzięli udział uczestnicy z różnych grup historycznych z całej Polski.

Link do zdjęć >>>

 

Publikacja prezentująca kostiumy historyczne

Publikacja jest jednym z rezultatów wymiany, ktora dotyczyła również mody oraz rzemiosł z nią związanych.

W publikacji można znaleźć informacje na temat projektu, festiwalu, grupach uczestniczących, programie Erasmus+, a co najważniejsze prezentację strojów historycznych z róznych części Europy z prezentacją osoby która go nosiła, oraz detali strojów. Publikacja jest na bardzo wysokim merytorycznie poziomie.

Link do publikacji>>>

Pomysłodawcami oraz realizatorami publikacji są członkowie grup rekonstrukcji historycznej: GRH "Leśny Witeź", Historia Bari, Regia Anglorum, Rising Jotva.

 

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.