Konferencja podsumowująca projekt Inni to My

Konferencja podsumowująca projekt Inni to My


Data:14 kwietnia 2016
Miejsce: Łódź

Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a (miejsce przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach).
Typ konferencji:  ogólnopolska, otwarta, bezpłatna
Organizatorzy:  Fundacja Instytut Działań Twórczych

Patronaty honorowe: Kuratorium Oświaty w Łodzi, Ośrodek Rozwoju Edukacji

Organizacje wspierające: GALE Global Alliance for LGBT Education, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja Nowoczesnej Edukacji Spunk, Stowarzyszenie Fabryka Równości.

Konferencja podsumowuje projekt "Inni to My" realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, Fundacji im. S. Batorego.

Patronat medialny: Łódzka Gazeta Społeczna "Miasto Ł".

Słowa kluczowe: edukacja, LGBT+, antydyskryminacja

 

OPIS KONFERENCJI

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane rozwojem systemu edukacji do wzięcia udziału w konferencji podsumowującej projekt edukacyjny „Inni to My”. Idea konferencji narodziła się z potrzeby stworzenia przestrzeni do refleksji nad tym, co rozumiemy przez EDUKACJĘ WŁĄCZAJĄCĄ oraz w jaki sposób wprowadzamy tę koncepcję w naszą codzienność.

Coraz częściej słyszymy głosy podkreślające niezwykłe znaczenie, jakie odgrywają inicjatywy przeciwdziałające dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną oraz tożsamość płciową w środowisku szkolnym. Priorytetem staje się budowanie szkoły bezpiecznej i włączającej wszystkich jej aktorów.

Widzimy uczniów i uczennice „wychodzących z szafy”, mówiących w swoim imieniu, nauczycieli i nauczycielki zadających pytania i podnoszących kwestię orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej podczas lekcji. Obserwujemy grono pedagogów i psychologów poszerzających posiadane kompetencje w temacie, grupy rówieśników publicznie wspierające i okazujące solidarność swoim kolegom i koleżankom z grupy LGBT+. Mimo to wciąż napotykamy na wiele nieporozumień, nieprawdziwych i uproszczonych informacji dotyczących społeczności LGBT+, powielanych w przestrzeni szkoły i systemie edukacji.

Badania wskazują, że 63% nieheteroseksualnych nastolatków miało myśli samobójcze, których przyczyną był brak akceptacji ze strony najbliższego otoczenia lub przymus życia w ukryciu – przed rodziną i najbliższymi*.

 

Homofobia nie dotyczy jedynie młodzieży z grupy LGBT+, ma konsekwencje dla całego środowiska szkolnego, którego jesteś częścią.

Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak wspólnie możemy wprowadzić pozytywną zmianę oraz jak przezwyciężyć wyzwania w sposób kompleksowy, systematyczny, z poszanowaniem potrzeb wszystkich stron zaangażowanych i tworzących w system edukacji – uczniów, uczennic, grona pedagogicznego, rodziców, instytucji edukacyjnych?

Naszym celem jest zebranie liderów i liderek edukacji oraz ekspertów i ekspertek w dziedzinie działań antydyskryminacyjnych, którzy wymienią się historiami, wiedzą i doświadczeniem z osobami uczestniczącymi w konferencji. Opowiedzą o swojej drodze w tworzeniu środowiska szkolnego bezpiecznego, przyjaznego oraz włączającego dla wszystkich uczniów i uczennic. Konferencja to również przestrzeń do poznania i dzielenia się dobrymi przykładami już zrealizowanych działań antydyskryminacyjnych. Przykładami płynącymi od osób uczestniczących w projekcie „Inni to My” oraz jego organizatorek. Opowiedzą o tym, jakie działania edukacyjne warto realizować w szkole oraz w jaki sposób to robić – jak wzmacniać sukcesy oraz jak przezwyciężać trudności.

Zapraszamy do wspólnego spotkania i rozmów osoby reprezentujące publiczne instytucje edukacyjne, grono pedagogiczne, uczniów i uczennice, edukatorki i edukatorów.  

 

Zaproszenie kierujemy właśnie do Ciebie!

 

Udział w wydarzeniu to dla Ciebie okazja do:

- spotkania z ekspertkami i ekspertami w dziedzinie edukacji antydyskryminacyjnej, pochodzącymi z różnych środowisk: szkoły, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych,

- wzięcia udziału w warsztatach, mających odniesienie do systemu edukacji i poruszających tematykę dyskryminacji, w tym dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną oraz tożsamość płciową,

- rozmów z edukatorkami, edukatorami, przedstawicielami i przedstawicielkami grona pedagogicznego, którzy realizowali antydyskryminacyjne działania edukacyjne w swoich szkołach,

- zaczerpnięcia inspiracji – poznania nowych narzędzi, metod, pomysłów, które możesz wykorzystać w pracy w młodzieżą,

- sieciowania – poznania innych osób związanych z systemem edukacji, które tak jak ty wierzą, że edukacja jest kluczem do uwrażliwienia uczennic i uczniów oraz budowania szacunku dla różnorodności oraz godności każdego z nas.

 

Być może ostatnią rzeczą, która kojarzy ci się z formułą konferencji jest zabawa, podekscytowanie czy kreatywność. Chcemy jednak pokazać, że jest to możliwe.

Proponujemy innowacyjne spotkanie, skupione na dzieleniu się oraz udziale osób uczestniczących. Formuła konferencji "Inni to My" jest zainspirowana metodą Open Space (pl. otwarta przestrzeń). Więcej na jej temat: http://www.openspace.pl/index.php/metoda

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza zgłoszeniowego, który znajduje się tutaj: https://docs.google.com/forms/d/10aXEnSCzLH1KxLURqh6-ps-XZMmwQFzvmfk559Zg-5s/viewform?c=0&w=1

Na zgłoszenia czekamy do 8 kwietnia 2016. Z osobami zakwalifikowanymi skontaktujemy się mailowo do dnia 10 kwietnia.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu Alicją Zachert: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem naszego biura 426327977 (od poniedziałku do piątku w godz.10:00 - 14:00).

Szczegółowy program znajduję się TUTAJ . Zostanie on także przesłany do osób zakwalifikowanych.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Miejsce konferencji znajduje się w centrum Łodzi, niedaleko dworca Łódź Kaliska.

Istnieje możliwość zwrotu kosztów podróży dla osób spoza Łodzi - poinformuj o takiej potrzebie w kwestionariuszu zgłoszeniowym - skontaktujemy się z Tobą indywidualnie.

W trakcie konferencji przewidziane są przerwy kawowe oraz lunch.

 

Konferencja jest podsumowaniem projektu "Inni to My" realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

* Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce. Raport za lata 2010-2011.