Pierwsze spotkanie w ramach Projektu Partnerskiego Grundtvig „Living History”

Pierwsze spotkanie w ramach Projektu Partnerskiego Grundtvig „Living History”

 

W listopadzie w Bursie (Turcja) odbyło się pierwsze z zaplanowanych sześciu spotkań w ramach projektu Grundtvig, który IDT  realizuje we współpracy z organizacjami: Epimorfotika Larnakas Kentron Agiou Lazarou – Larnaka, CyprBiedriba "NVO OZOLS" – Madona, Łotwa, Associazione Culturale Fatalamanga 23 - Alberobello (BA), WłochyAsociatia Educationaasociatia Educational – Ecologica Ecotransilvanial – Ecologica Ecotransilvania– Sighisoara, RumuniaGedikoren Koyu Kultur ve Dayanisma Dernegi- Bursa, Turcja.

 

Spotkanie trwało dwa dni i było wypełnione po brzegi. Z każdej organizacji przyjechało po 2 reprezentantów. Wyjątkiem była organizacja Polska, którą reprezentowały 3 osoby. Pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać lepiej swoje organizacje, porozmawiać o tym czym jest „Żywa historia” oraz uaktualnić harmonogram projektu. Przerywnikiem pierwszego dnia było zwiedzanie muzeum „Merynos”, w którym produkowano tkaniny oraz „Elektrownię”, która niegdyś zasilała fabrykę tkanin. Zobaczyliśmy również muzeum typu „Kopernik” gdzie mieliśmy możliwość eksperymentów „naukowych”:)

 

 

Drugiego dnia rano wyjechaliśmy zobaczyć najważniejsze pod względem historii miejsca w Bursie a następnie pojechać do wioski, z której pochodził koordynator projektu. W wiosce czekała na nas niespodzianka. Mieszkańcy przebrani byli w tradycyjne stroje tureckie i przygotowali dla nas przedstawienie mówiące o początkach Turcji oraz szereg warsztatów takich jak: wypiek pieczywa, pozyskiwanie sezamu, podkuwanie osła czy wyrób tradycyjnych cieniutkich placków opiekanych na blasze na ogniu.

Zmęczeni całodniowymi atrakcjami udaliśmy się na kolację a następnie do siedziby organizacji, gdzie mężczyźni prezentowali nam tradycyjne tańce Tureckie z muzyką na żywo. Nastąpiło uroczyste rozdzianie certyfikatów dla uczestników oraz uścisk dłoni prezesa.

 

Powróciliśmy do hotelu gdzie jeszcze pracowaliśmy na kolejnymi szczegółami projektu.

 

Uważamy wyjazd za bardzo udany, poznaliśmy kulturę i historię Turcji z innej strony niż tylko prezentowanej z folderów turystycznych. Organizacja Turecka okazała się solidnym partnerem mającym doświadczenie w projektach Unijnych co znacznie ułatwiło nam pracę.

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.