Wizyta studyjna w Polsce w ramach projektu „Living History”, sierpień 2014

Wizyta studyjna w Polsce w ramach projektu „Living History”, sierpień 2014

 

Wizyta studyjna w Polsce w ramach projektu „Living History”, sierpień 2014

 

W dniach 14 – 18 sierpnia 2014 miała miejsce czwarta wizyta studyjna partnerów projektu partnerskiego „Living History”. Tym razem uczestnicy byli goszczeni przez Fundację „Instytut Działań Twórczych” z Polski.

 

Przedstawiciele partnerów z Rumunii, Cypru, Włoch oraz Turcji dzięki wizycie w Krakowie oraz uczestniczeniu w Festiwalu Archeologicznym „Dwa Oblicza” w Trzcinicy mieli okazję poznać w zarysie historię Polski.

 

Celem spotkania było pokazanie uczestnikom tego czym jest idea „żywej historii” oraz jak propagowana jest w naszym kraju. Nie mogło zabraknąć elementów tradycyjnego podejścia do historii – grupa zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu oraz Stare Miasto. Uczestnicy zostali zaznajomieni z historią tego miejsca oraz jego znaczeniem w dziejach Polski.

 

Po dniu spędzonym w stolicy Małopolski, udaliśmy się na Podkarpacie, a dokładnie do Jasła, gdzie cały weekend aktywnie uczestniczyliśmy w Festiwalu Historycznym „Dwa Oblicza” organizowanym w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja.

 

Na uczestników czekało wiele atrakcji festiwalowych oraz tych specjalnie przygotowanych przez Drużynę Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź”, która zaproponowała im kilka warsztatów oraz możliwość podejrzenia od wewnątrz obozowiska historycznego.

 

Uczestnicy z dużym entuzjazmem wzięli udział w warsztatach:

- tkackich, podczas których mieli możliwość własnoręcznego stworzenia krajek

- nauki gry w Kubb’a

- strzelania z łuku

 

Dodatkowo mogli spróbować dań wczesnośredniowiecznych – m.in. podpłomyków, sera, suszonego mięsa, kwasu chlebowego.

W ramach atrakcji Festiwalowych obserwowali walki wojów, stoiska z rękodziełem, gry plebejskie, uczestniczyli w spotkaniu z Dyrektorem Muzeum w Krośnie, który opowiedział o genezie powstania Muzeum, zobaczyli również samo Muzeum i film mówiący o jego powstaniu i znaczeniu.

 

Mamy nadzieję, że ten krótki, pełen wrażeń i nowej wiedzy czas stanowił dla naszych gości wartościową lekcję historii oraz informacji na temat tradycji polskich.

Kolejna, przedostatnia już wizyta studyjna w ramach projektu „Living History” odbędzie się na Cyprze, w maju 2015 roku. Tymczasem przed nami intensywny czas, który spędzony będzie na dzieleniu się ze społecznością naszego miasta wiedzą, którą zdobyliśmy dzięki udziałowi w projekcie.

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną